Honnan ered a vintage stílus?

Honnan ered a vintage stílus?

A vintage stílus Franciaországból indult hódító útjára és a mai napig sokakat lázban tart. Eredendően a vintage (franciául: millésime) egy borászati szakkifejezés volt, mely jelzővel egy-egy kiemelkedő évjáratú és minőségű bort illettek. A vintage szó mögött meghúzódó tartalom mindig nemes, ritka és értékes – valami, ami büszkeséggel tölt el minket. A belőle megszülető stílus alkalmazása ennek köszönhetően szélsebesen elterjedt a legtöbb művészeti ágazatban – leginkább a divatvilágban és a lakberendezésben. Mi ez utóbbit vesszük most górcső alá.

A vintage fogalmát nehéz keretek közé szorítani, vagy meghatározni, hiszen számos különböző stílus mosódik össze benne: fellelhetjük az art deco, a retro, a modern, a shabby chic akár a klasszikus jegyeket is. Fontos megjegyezni azonban, hogy ez inkább egyfajta ötvözet: az egyes önálló stílusokkal nem szabad még véletlenül sem összekeverni. Egy közös gondolat azonban biztosan kimondható: a vintage tiszteli a hagyományt, felszínre hozza a régmúlt értékeit és elegánsan belesimul a mai kor lakberendezési szokásaiba.

Mik a tárgyi jellemzői a vintage stílusnak? Elsősorban törekedni kell arra, hogy a megszokottnál hangsúlyosabb dekoratív elemeket alkalmazzunk az adott térben. Lényeges tulajdonság az öregített jelleg: a koptatással, csiszolással megváltoztatott textúrák. Használhatunk régi, vagy akár saját kezűleg újrahasznosított tárgyakat, alkalmazzunk bátran kreatív megoldásokat! Fontos azonban, hogy egyensúlyban maradjuk a régi és az új darabok használatával, így elkerülhetjük a mesterkélt összhatást. Egy nagyobb méretű régi keretes tükör, a finom mintázatú lakástextillel bevont bútordarabok, egy komfortos szőnyeg, kopott/koptatott hatású étkezőbútorok, órák, komódok, ládák, régi vázák és a különböző stílusú és méretű képkeretek remekül mutatnak együtt – ám a legfontosabb az, hogy ezek ne okozzanak zsúfoltságot.

Fontos a preferált színeket is megemlítenünk. Míg a falakat rendszerint fehérrel, vagy neutrális színekkel borítják, a berendezési tárgyak általában a beige, a lila, a szürkéskék, szürkészöld árnyalataiban pompáznak. A naturális árnyalatok finoman hordozhatnak pár tónussal sötétebb repedéseket, szabálytalanságokat: ezek fokozzák a különleges atmoszférát. A vintage stílusban kialakított belső tér szorosan kapcsolódik a virágokhoz. Mindegy, hogy milyen virág: lehet egyszerű mezei, vagy a legszebb rózsa is. A lényeg, hogy a végeredmény ne egy műalkotás-szerű szabályos csokor legyen, inkább amolyan szélfútta: tükrözze inkább az élet romantikáját és egyszerűségét.

Kerüljük a mesterséges alapanyagokat és a szélsőségeket! A padló mindenképp természetes fából legyen – előtérbe helyezhetjük itt is az öregített, repedezett, karcos jellegű felületeket. A falak tekintetében maradjunk a fent említett egyszerű fehérnél – ekkor a gondosan összeválogatott berendezési tárgyainkra irányulhat majd a figyelem. Ha mégis mintás tapéta mellett döntenénk, akkor lehetőleg válasszuk a finom pasztellszíneket felsorakoztató, madaras-virágos-pillangós vonalat, esetleg a kifinomult, egyszerű rajzolatú design jöhet még szóba. A szőnyegek, lakástextilek is legyenek természetes alapanyagok, mint például a pamut, a gyapjú és a len.

A vintage stílus lehetőséget teremt egy igazán meghitt és személyes hangulat megvalósítására, kiemeli az egyéniséget, előhozza a kreativitásunkat anélkül, hogy nagyon magas költségekbe hajszolna. Azoknak ajánljuk, akik vonzódnak a személyes emlékeket hordozó tárgyaikhoz és messziről elkerülik a sablonos megoldásokat!

Vissza a blogba