A gyapjú, mint szőnyeg alapanyag

A gyapjú, mint szőnyeg alapanyag

A tiszta élő gyapjú alapanyagként való alkalmazása több, mint múló hóbort. Története hosszú-hosszú múltra tekint vissza, egy-egy kézi készítésű gyapjú szőnyeg élettartama pedig a messzi jövőbe tekint. Sok olyan általános tulajdonsága felsorolható, ami kedves a mai kor emberének: természetes, esztétikus, süppedős, terhelhető és bőrbarát. Könnyen tisztítható és jó hőszigetelő szőnyegek ezek.

A minőségi szőnyegkészítésben számos gyapjúféleséget használnak. Nomád, vagy tűzött szőnyegeknél gyakori a berber, gabbeh és a bikaner gyapjú. Az új-zélandi és magasföldi (tibeti) gyapjú már egy sokkal nemesebb vonalat képvisel. A felső kategóriát az alpaka és a kasmírkecske gyapja fedi le.

A gyapjú alapanyag ritkábban hangoztatott előnyei:
- a gyapjúból készített szőnyeg nem lapul össze a mindennapos használattól, nem látszanak meg rajta a lépésnyomok és a bútorok okozta benyomódások helye is eltűnik idővel a szálak rugalmasságának köszönhetően. Emiatt hosszabb ideig megőrzi az eredeti esztétikáját, mint az egyéb szőnyegek.

- lélegző anyag, ami nedvességet vesz fel a párás levegőből, száraz légtérben pedig kiengedi azt - azaz természetes klimatizáló hatással bír. A tiszta élő gyapjú súlyának 1/3-át a nedvességtartalma teszi ki. Meglepő módon a saját tömegének 35%-át is képes pára formájában elnyelni, anélkül, hogy vizes tapintásúvá válna a szőnyegünk - ugyanis a szál belseje magába gyűjti a nedvességet. Ez a tulajdonsága kedvező hatással bír a helyiség levegőminőségére - teszi ezt anélkül, hogy a szőnyeg felületén bármilyen hőmérséklet ingadozást érzékelnénk.

- a gyapjú nedvességmegtartó képességének köszönhető, hogy ez az alapanyag antisztatikus, tehát nem vonzza mágnesként a porszemcséket. Minél kevesebb a statikusság, annál kevesebb a porszennyeződés!

- a szálak nedvességtartalmának köszönhető az is, hogy a gyapjúszőnyeg nehezen gyullad meg - emiatt biztonságos a használata. Egy égő gyufadarab, vagy egy cigarettacsikk minimális károsodást okoz a felületén - parázslik, de nem lobban lángra. A megperzselődött szálacskák egyszerűen, például egy kézi kefével eltávolíthatók.

- bár a fentiek tükrében ellentmondásos lehet, a gyapjúszőnyeg a szálakon található faggyúrétegnek köszönhetően a nedves szennyeződéseket, vagy például a kiömlött vizet lepergeti magáról. Emiatt sokoldalú használhatóságot tesz lehetővé - megmunkálástól függően az otthon bármely helyiségében megállja a helyét.

- nagyszerű hőszigetelő anyag - padlófűtésre emiatt nem is javasoljuk. Nyáron hűvösen, télen melegen tartja a helyiséget. Emellett kiváló hangszigetelő is: a lépés zajait alig mérhető értékűre csökkenti, ezáltal javítja a terem akusztikáját.

- alapesetben a natúr tónusok mellett megtalálhatók a barnás, szürkés, sőt a fekete árnyalatok – ezeket sok esetben melírozzák, keverik is egymással – ez az eljárás egy optikailag változatos, de önmagával mindig harmonizáló eredményt ad. Ezen szőnyegek gyűjtőneve a melange.

- a gyapjú alapanyag természetes növényi főzetekkel, anyagokkal nagyszerűen festhető. A mai trendeknek megfelelően gyakori, hogy kíméletes eljárásokkal színezik is a gyapjút. Ennek köszönhetően az elevenebb színárnyalatokról sem kell lemondanunk, ha természetes szőnyeget keresünk. A gyapjúszőnyeg hosszú időn keresztül képes megőrizni a tiszta színeket. A gyapjúszálak mélyen magukba szívják a festéket, ezért nem alakulhatnak ki rajtuk piszkosnak tűnő, fényesre kopott felületek sem. Megfelelő ápolás és tisztítás esetén 20-30 évig is számíthatunk szőnyegünkre.

Gondolatok a fenntarthatóság szellemében:
- a gyapjúból készített szőnyeg igazi környezetkímélő választás: a birkák, lámák és egyéb gyapjat adó állatok évről évre, állandóan megújulva biztosítják a részünkre ezt a nemes alapanyagot - évente megújuló természeti erőforrásként, ami nem károsítja a környezetet. A tisztításuk kizárólag természetes alapanyagokkal történhet, így a vegyszerek természetbe jutását is elkerüljük.

+1 bekezdés a legkülönlegesebb gyapjú alapanyagról:
A kasmírgyapjú egy finom és rendkívül puha szál, melyet a tavasz beköszöntével a kasmírkecske lehullatott és kifésült szőréből nyernek. Az elnevezés a Kasmír-régió nevéből eredeztethető. A kasmír a legértékesebb és a legdrágább gyapjú alapanyag. Állatonként körülbelül 150 grammot lehet összegyűjteni ebből a kivételes finomságú téli szőrzetből. Amennyiben szükséges, a gyapjú szétválogatása kézzel történik, mely garantálja, hogy a durva elsődleges szálak ne kerülhessenek bele a feldolgozandó alapanyagba. A legfontosabb termelő területek Kína, Mongólia és a közép-ázsiai felföld.

Az egyes régiókra jellemző csomózási technikák sokfélesége ámulatba ejtő - egyedi méretek is megvalósíthatók, akár 6 méteres szélességig! De ez már legyen egy másik bejegyzés.

Vissza a blogba